Türkiye’nin Korona Virüs İle Mücadelesi | Son Durum!

0

Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 ya da halk arasında bilinen adı ile korona virüs ilk önce Çin‘de sonra dünyada ve maalesef ki ülkemizde çok ileri bir seviyeye gelmiş durumda ve bu sıkıntılara örnek gösterecek olursak Türkiye’deki sosyal medya kullanıcıları bu sıkıntılarını ve bu sorunlarını sosyal medya üzerinden dile getirmeye başladılar.

Hatta kendi gözlemlerimle gördüğüm bazı kişiler Twitter üzerinden eşyalarla konuştuğunu dile getirmişti. Artık insanlar tek uğraşları olarak sağlık bakanımız sayın Dr.Fahrettin Koca‘nın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamalara konsantre olduğu belli oluyor. Artık insanların tek uğraşları sağlık bakanımızın iki dudağı arasından çıkan sözlere bağlı hale geldi ve insanların ne derece sıkıldığını ve bıktığını görmüş oluyoruz.

Bu bütün sosyal medya mecralarına gündem olarak yansıyor. İnsanlar ülkede konuşulacak pek fazla konu kalmadığı için bu baş belası virüsü sosyal mecralarda tek gündem maddesi olarak dile almaya başladılar. Özellikle Türkiye!de Twitter üzerinden insanlar sokağa çıkma yasağı ve buna benzer olayları gerçekleşmesi için Twitter üzerinden “TAG” açmaya başladı. Kısa süre içerisinde ülke gündemine oturması da çok gecikmedi. En sonunda beklenilen karar geç olsa da geldi. İç İşleri Bakanlığının 10 Nisan Saat 22:00‘da hafta sonunu kapsayacak şekilde iki gün sokağa çıkma yasağının geldiğini duyurdu.

Sokağa çıkma yasağının geldiğini duyan insanlar, dışarı çıkamayacakları için marketlere, fırınlara akın ettiler. Sağlık bakanının sosyal medya üzerinden vermiş olduğu bilgileri (sosyal mesafe kuralı, maske, eldiven vb.) gibi önlemleri neredeyse hiçe saydı ve bu konuda yapmış olduğu bütün çabalar hiçe sayıldı. Bu da sosyal medya üzerinden çok büyük tepki çekti. Zaten vaka sayısı ve ölüm sayısı korkutucu bir şekilde artan ülkemizde insanların bilinçsiz bir şekilde dışarı çıkması ve sosyal mesafe kuralını hiçe sayması sağlık bakanlığının ve profesör doktorların bütün yapmış olduğu açıklamaları ve bu zaman boyunca sosyal medyadan bizleri uyararak almış olduğu önlemleri bir gecede boşa çıkarmış oldu.

Sağlık Bakanlığı corona virüsü tablosu 10 Nisan - Coronavirüs ...

Bu virüs Dünya’ya ve ülkemize çok büyük ekonomik zarar verse de insanlar bir nebze de olsa ailesini bir araya getirip sevgi bağının oluşmasını sağladı. İnsanlar sosyal medyanın kirli yüzünü bırakıp az da olsa beraber vakit geçirdiler ve bu çok az iyi olan şeylerden biri. Bu virüs insanlık adına büyük bir ders niteliği taşımak ile kalmayıp sokağa çıkmaktan sıkılan hayattan sıkılan insanlar artık sokağa çıkmanın önemini ve hayatın güzelliklerini sosyal mecralar üzerinden sürekli dile getiriyorlar. Aslında bu insanlık için hayatı ne kadar iyi yaşamamız gerektiğini ve bize verilen bu hayata saygı duymamız gerektiğini öğretir nitelikte. Umarım insanlık bu sınavdan önemli bir ders çıkarmıştır ve bilimin ve ilimin hayatımız da nedenli önemli bir yere sahip olduğunu görmüş olmuşlardır.

Ellerinizi Yıkamayı Unutmayın Sağlıkta Görüşelim. 🙂