Türkiye’de Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi!

0

Son zamanlarda Dünyanın en büyük belası bir çok kişinin korkulu rüyası olan COVID-19 virüsü can almaya devam ediyor. Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden olan İtalya, Fransa, İspanya gibi ülkeler olağan üstü hal ilan edip sokağa çıkma yasağı ilan etmişti. Twitter ülke gündemine oturan #SokağaÇıkmaYasağıİlanEdilsin tagı ile ülke gündemine oturdu.

Bugün açıklanan resmi açıklama ile birlikte vaka sayısı 947 olmakla beraber (ve bu vakaların içinde Fenerbahçe Beko Basketbol takımı oyuncuları Jan Vesely, Kostas Sloukas, Ahmet Düverioğlun‘nun da bulunduğu vakalar) ile beraber maalesef 21 vatandaşımızın da bu beladan hayatını kaybettiğini duyuran sağlık bakanı Fahrettin Koca bugün İçişleri Bakanlığı tarafından gelen açıklama ile beraber 65 yaş üstü kişilerin ve Kronik Rahatsızlığı olan rahatsız kişilerin (Kalp Hastalığı, Şeker Hastalığı, Solunum Yetmezliği, Akciğer Yetmezliği vs.) sokağa çıkmasını yasakladı.

Maalesef ki bugün gün yüzüne çıkan haberler doğrultusunda birçok insanın bu yasağa uymayıp sahil kesimlerine ve şehrin önemli turistik noktalarına akın ettiğini üzülerek görmüş bulunmaktayız.

Covid-19 virüsü henüz çok fazla seyir etmeyen kesimlerde olan ülkelere baktığımızda alınan önlemleri ne denli önemsediklerini ve bencillik yapmayıp önce kendini sonrada sevdiklerinin canını tehlikeye atmamak için alınan her önleme ne denli önlem aldığını görmüş bulunmaktayız.

Son resmi açıklamaya göre 947 olan vaka sayısı korkutucu şekilde her geçen gün katlanarak yayılmaya ve artmaya  devam ediyor. Sonumuz İtalya gibi olamaması için lütfen verilen talimatları ciddiye alıp kendinizin ve çevrenizdekilerin canını tehlikeye atmayın. Virüsün genci yaşlısı yok. Her ne kadar genç enfekteler de yaşlılara nazaran çok reaksiyon göstermese de taşıyıcı genç bir enfekte yürüyen bir ölüm makinesi konumunda. Lütfen sizde ”bANa bİr şeY olMaz ya” kafasından çıkıp yetkili kişilerin açıklamalarına önem verip kendinizin ve kimsenin canını riske atmayın. Önlemsizlik Virüsten daha tehlikeli.

Sağlıkta görüşelim. Ellerinizi yıkamayı unutmayın. 🙂